Detail anglicky Vysoké Tatry - Mengusovská dolina III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 001-046
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto ?
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Hory
Obrázky
Pictures
1. Z Magistrály
2. Popradské pleso
3. Symbolický cintorín
4. Ľadový potok
5. Dolina Zlomísk
6. Pohled z Vysoké
7. Pohled z Vysoké
Doprovodný text

001-046 VYSOKÉ TATRY - MENGUSOVSKÁ DOLINA III 

Nejvyšší horstvo karpatského oblouku, nejmenší velehory, nejkrásnější a nejnavštěvovanější území ČSSR, nejvýznamnější horolezecký terén, náš největší národní park, rezervace nejvzácnější zvěře a květeny, nejatraktivnější velehorský ráz a ještě mnoho jiných pojmenování mají Vysoké Tatry. 

Vznik Vysokých Tater sahá do doby prvohor, nejvýznamnějšími změnami však prošly v době třetihorního vrásnění. Z původně vyšších kompaktnějších a oblejších vrchů bez hlubších dolin vytvořily horotvorné síly, erozivní činnost a hlavně intenzivní modulační činnost ledovců současnou podobu Vysokých Tater, takže dnes vidíme už jen obnažený žulový masív. Když ledovce z Tater definitivně ustoupily, což bylo asi před 20 000 lety, zanechaly po sobě množství trvalých stop, kterými jsou především skalní morény, mnohá plesa ale i dodnes žijící svědkové této doby mezi zvířectvem a květenou. 

Klima ve Vysokých Tatrách má vysokohorský ráz se všemi základními znaky - teplotou, oblačností, slunečním svitem a sněhovými poměry. Typická je jejich velká proměnlivost. Po celý rok mají však Vysoké Tatry velmi dobré podmínky pro klimatickou léčbu a byla zde proto vybudována mnohá sanatoria a léčebny. 

Vysoké Tatry lákají nejen svými překrásnými štíty ale i úžasně malebnými dolinami vyzdobenými plesy a vysokohorskou vegetací. Do jedné z nejnavštěvovanějších, Mengusovské doliny a jejího okolí vás zavedou snímky na stereokotoučku. 

 

Texty k obrázkům: 

1. Se svahů Patrie, kudy probíhá turistická magistrála, se otvírají pohledy do Mengusovské doliny a z ní odbočující doliny Zlomisk. Nejvýznamnějšími štíty na hřebeni v pozadí jsou zleva Velká Vysoká, Dračí štít, Rumanův štít, Zlobivá a Východní štít nad Železnou branou. V dolině Zlomisk je naznačena stužka Ľadového potoka. 

2. Popradské pleso je perlou Mengusovské doliny. Na jeho břehu byl postaven moderní vysokohorský hotel, ve kterém je i turistická ubytovna. Pleso vzniklo z ledovce v nadmořské výšce 1494 m, je hluboké 17 m a jeho rozloha je téměř 7 hektarů. V pozadí je štít Olgy. 

3. Vysoké Tatry svojí čarovnou krásou přitahují mnoho návštěvníků od turistů, kteří se spokojí s výhledy z tatranských středisek až po horolezce, kteří propadli kouzlu hor zcela. Hory však vybírají od nezkušených i tu nejkrutější daň. S růstem návštěvníků vzrůstá v posledních letech i počet jejich obětí. Nedaleko od Popradského plesa na svazích Ostervy je na památku obětí hor symbolický cintorín. 

4. Dolinou Zlomisk, která je přísnou přírodní rezervací, protéká Ľadový potok, jenž je napájen křišťálovou vodou Ľadovým plesem ležícím ve výši 1925 m. 

5. I během krátkého horského léta dokáže vegetace vyrůst do téměř olbřích rozměrů. V pozadí typická dominanta závěru Zlomiskové doliny, Východní štít nad Železnou Branou a Popradský Ľadový štít. 

6. Velká Vysoká je nejen korunou centra Vysokých Tater ale také významným vyhlídkovým bodem. Pohled z vrcholu východním směrem: v popředí Ganek, v pozadí zleva jsou hlavními štíty Jahňačí štít, Kolový štít, Ľadový štít, Pyšný štít, Lomnický štít a Stredohrot; pyramida v prostředním hřebeni je Východní Vysoká. 

7. Výhled z Velké Vysoké na západ; v popředí závěr Mengusovské doliny s Vyšným Koprovským sedlem, které je přechodem do Hlinské doliny. První hřeben zleva je hřeben Bašt, za ním dolina Mlynica, v dalším hřebeni Velké Solisko, Furkotský štít, Hrubý vrch a hřeben Hrubé, v pozadí Kriváň. 

Home