Detail anglicky Chebský hrad
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-032
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Jiří Anděl
Výr.číslo Q-05-51552
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Chebská kotlina
2. Chebský hrad
3. Hradní bašty
4. Palácová stěna
5. Písečná brána
6. Ohře pod hradem
7. Chebské náměstí
Doprovodný text

002-032 CHEBSKÝ HRAD 

Pro svou polohu na rozhraní mezi Slovany a Germány bylo Chebsko od pradávna významným místem, a jak vládcové zemí českých tak i Němci se snažili získat je pro sebe. Jisté ovšem je, a poslední archeologické nálezy to znovu potvrzují, že byl Cheb až do počátku 12. století slovanský. Teprve potom se ho zmocnili na krátkou dobu Němci a vybudovali z ně] baštu proti Slovanstvu. Jako jiné hrady z té doby, sestával i chebský hrad z paláce, k němuž náležela i kaple, a z pevnostních zařízení. Zajímavou částí chebského hradu je tak zvaná Černá věž, zbudovaná z lávových kvádrů, dovezených z nedaleké Komorní Hůrky, bývalé sopky. Nejvýznamnější místností hradu byl velký sál, kde se konala setkání okolních velmožů a často i korunovaných hlav. Z českých králů byl na chebském hradě Václav II. i IV., Karel IV., Zikmund i Jiří Poděbradský. Trvale se stalo Chebsko součástí českých zemí roku 1322. Koncem 15. století bylo k hradnímu paláci chebského hradu přistavěno patro, v 17. století Habsburkové Cheb znovu důkladně opevnili, ale v polovině 18. století byl hrad francouzským vojskem rozbořen a už nikdy ho nikdo znovu nevybudoval. A ještě dříve zmizel jeho protějšek, tak zvaný Václavský hrad, který dal na druhém břehu Ohře zbudovat Václav II. Po krátkou dobu byly oba hrady spojeny dřevěným mostem, ale když byl za válek třicetiletých zničen Václavský hrad, vzal za své i most a počátkem 19. století zmizely i poslední zbytky Václavského hradu. 

Když se stal chebský hrad majetkem města Chebu, bylo rozhodnuto hrad opravit. Došlo k tomu koncem 19. století, ale prostředky města na tak nákladnou akci nestačily. Po druhé světové válce byl chebský hrad pro své umělecké hodnoty vzat do státní péče a celá stavba se odborně opravuje a udržuje. 

Chebský hrad je vyhledávaným cílem milovníků starých stavebních památek a největší ruch na něm vládne v létě, kdy se na jeho romantickém nádvoří konají divadelní představení. 

 

K obrázkům: 

1. Cheb leží na řece Ohři mezi horskými pásy Český les a Smrčiny. 

2. Chebský hrad, založený pravděpodobně koncem 12. století. Na jeho místě dříve stálo starolužické sídlo. 

3. Hradní bašty a starobylé zbraně z dob, kdy posláním hradu Cheb byla ochrana západní hranice. 

4. Chebský hrad se stavěl postupně; proto se spodní části hradu liší od pozdější zdobenější nástavby. Nejvíce je to patrné na zbytcích okenních rámů. 

5. Písečná brána tvořila jeden z chráněných vstupů do hradu. Mohutná cihelná stavba po renovaci. 

6. Ohře pod hradem tvoří nesčetné kouzelné scenerie. 

7. Chebské náměstí; na jeho dolní straně je dům, ve kterém byl roku 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna. Dnes je v tomto domě muzeum. 

 

Foto Jiří Anděl. 

Home