Detail anglicky Český Krumlov I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 002-027
Země Československo
Světadíl Evropa
Foto Petr Delev
Výr.číslo Q-05-41787
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Starý Krumlov
3. Náměstí
4. Radnice
5. Maškarní sál
6. Hradní divadlo
7. Hradní interiér
Doprovodný text

002-027 ČESKÝ KRUMLOV 

Autor: Petr Delev 

K zvláštnímu půvabu jihočeské krajiny velkou měrou přispívá slohová architektura hradů, zámků a měst. Mezi nejkrásnější z nich je bezesporu počítat Český Krumlov. 

Těsně nad Vltavou, která tu tvoří malebné zákruty, se na skále nad městem vypíná panorama krumlovského zámku. Původně to byl gotický hrad, založený asi v polovině 13. století mocným rodem Rožmberků. Současně s hradem vznikalo i město, které tvořilo centrum rozsáhlé rožmberské državy. 

Společenské postavení a neustále vzrůstající bohatství Rožmberků odráželo se nejen v honosnosti zámku, ale i poměrném blahobytu krumlovských měšťanů. Do města byli povoláváni nejlepší stavitelé, malíři a sochaři. Ti vytvořili z Českého Krumlova perlu Jižních Čech. 

V druhé polovině 16. století provedli stavitel B. Maio da Vomio a malíř G. de Blonde rozsáhlé architektonické úpravy, které zámku vtiskly jeho dnešní podobu. 

Rožmberkové vlastnili Krumlov až do počátku 17. století, kdy jej poslední člen vymírajícího rodu - Petr Vok - prodal císaři Rudolfovi. Poté se na krumlovském panství vystřídalo několik majitelů. Poslední, Schwarzenberkové, byli pány krumlovského zámku až do konce druhé světové války. 

Pozdní gotika, renesance a snad i baroko určily ráz města Krumlova, jehož křivolaké uličky si dodnes udržely středověký charakter a se zámkem tvoří bohatou pokladnici historických památek. 

 

K jednotlivým obrázkům: 

1. Z původního podhradí, zvaného Latrán, začalo se rozšiřovat město i na protější břeh řeky kolem chrámu sv. Víta, založeného r. 1409. 

2. Dominantou staré části města je hradní věž, kterou renesance vyzdobila arkádovým ochozem a členitou bání, aby na dálku hlásala slávu nového typu feudála, měnícího rytířské hrady na okázalá panská sídla. 

3. Celý Český Krumlov je historickou památkovou reservací, jejíž střed tvoří slohové čtvercové náměstí. 

4. Výraznou stavbou na tomto náměstí je stará radnice, která vznikla sloučením dvou gotických domů. Mariánský sloup z r. 1716 je dílem pražského sochaře M. V. Jäckela. 

5. Jednou z nejpůvabnějších zámeckých prostor je tzv. maškarní sál, zřízený při stavebních úpravách zámku v 18. století a vyzdobený nástěnnými malbami malíře J. Lederera. 

6. Do té doby spadá také stavba zděného divadla. Dodnes se v něm zachovaly velmi cenné soubory divadelních dekorací a kostýmů, patrně nejstarších v celé Evropě. 

7. Cenné zařízení a umělecká díla interiérů krumlovského zámku poskytují dnešnímu návštěvníku pohled na život feudálního panstva. 

Home