Detail anglicky Tuniská riviera
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 098-006
Země Tunisko
Světadíl Afrika
Foto Antonín Srch
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Oblasti
Obrázky
Pictures
1. Hammamet
2. Gammarth
3. El Bousten
4. Bizerta
5. El Nador
6. El Bousten
7. El Nador
Doprovodný text

098-006 TUNISKÁ RIVIERA - Tunisko 

Do nedávna se pojem Riviera spojoval jen s francouzským pobřežím mezi městy Marseille a Nizzou, ale v poslední době vyrostl francouzské Rivieře konkurent přímo na protějším břehu Středozemního moře, v Tunisku. Zatím ještě nejsou na tuniském pobřeží taková lázeňská města jako je Nizza nebo Cannes, ale některé lázeňské hotely jsou na tuniské rivieře modernější, než na francouzské. 

Rozsáhlé pláže s jemným pískem byly a jsou na tuniském pobřeží od pradávna, ale od kdy holdovali obyvatelé těchto krajů koupání v moři, není přesně známo. Jisto však je, že když se tu ve 2. století před naším letopočtem usadili Římané, že si určitě dopřávali blahodárných koupelí v moři a to patricijové na přísně vyhrazených místech, plebs a otroci kdekoliv na volných plážích, kterých jsou tu desítky kilometrů. 

Nejrázovitější lázeňské zařízení tu měli ještě na počátku našeho století bohatí Arabové, kteří opanovali Tunisko v 7. stol. n. l. Muslimské ženy směly podle náboženského přikázání vycházet na veřejnost jen úplně zahalené; aby se mohly vykoupat v moři, dávali jejich manželé stavět jakési dřevěné chodby, které vedly z harémů pobřežních letohrádků až do moře, kde pak byly prkenné ohrady, ve kterých se ženy koupaly. 

Dnes vyrůstají na tuniských plážích moderní hotely, které si účelným vybavením nezadají s jinými světovými lázněmi. Od většiny se liší hlavně volnou rozlohou; zatím co jinde se pro úsporu místa budují objekty do výšky, na tuniské riviéře je většina budov přízemních a v lázeňských areálech se přímo hýří místem. A protože je tu křišťálově čistá voda, nezkalená splaškami z osídlení nebo továren, obliba tuniské riviery rychle stoupá a každoročně se sem sjíždějí návštěvníci ze všech končin světa. 

 

K obrázkům (foto inž. Antonín Srch): 

1. Hammamet je pobřežní městečko nedaleko Tunisu. Rozlehlá pláž s povlovně klesajícím dnem a jemný písek daly vznik nejznámějším lázním na tuniském pobřeží. 

2. Nedaleko města Sídí-Bou-Said, ležícího poblíž rozvalin Kartága, jsou velmi navštěvované mondénní lázně Gammarth. - Zde se natáčel jeden z dílů filmu "Angelika", královny pirátů a rozpoutaných vášní. 

3. Tmavomodré moře, blankytná obloha a zlatožlutý písek - to jsou základní barvy tuniské riviery. Na snímku bazény a pláž hotelu El Bousten v Hammametu. 

4. Bizerta, jejíž jméno se tak často ozývalo při povstání Tunisanů proti francouzským okupantům, vznikla na místech, kde před 3 000 lety založili Féničané svou kolonii, a prokopali kanál mezi mořem a nedalekým slaným jezerem. Od 7. století se tu usadili Arabové a koncem 19. století zde Francouzi vybudovali válečný přístav, který vyklidili až r. 1964. A nyní roste poblíž Bizerty lázeňské středisko zvané "Corniche". Na snímku hotel Jalta s krásným bazénem. 

5. Téměř u každého většího hotelu v Bizertě jsou bazény se sladkou vodou pro ty, kdož se bojí příliš slané mořské vody. Na snímku rozlehlý bazén u hotelu El Nador. 

6. Hotelové stavby na tuniské rivieře mají účelný a osobitý ráz. Dostatek územního prostoru nenutí architekty do stavby výškových budov. Na snímku je vzdušné loubí u hotelu El Bousten, které dává to, co je na jihu nejžádanější, chladivý stín. 

7. Hotel El Nador u Bizerty je rozlehlá stavba o jediném poschodí. Pro výstup k hostinským pokojům slouží vnější schodiště. 

Home