Detail anglicky Keňa I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 098-003
Země Keňa
Světadíl Afrika
Foto Václav Neužil
Výr.číslo Q-05-61593
Žánr Státy
Obrázky
Pictures
1. Keňská step
2. Nairobi
3. Obchodní čtvrť
4. Tržiště
5. Tržnice
6. Universita
7. Fontána
Doprovodný text

098-003 KEŇA I 

Po každé válce se mění mapy; druhá světová válka se Afriky dotkla jen v severních oblastech a přesto právě na mapě tohoto světadílu došlo po skončení války k největším změnám. Osamostatnilo se několik desítek bývalých kolonií, vznikla řada nových států a státečků, a v tisku a rozhlasu se ozývají jména zemí dosud neznámých. Jednou z nich je republika Keňa, bývalá britská kolonie, součást britské východní Afriky, která získala nezávislost 12. prosince 1964. 

Na mapě najdete Keňu snadno; rozkládá se na východním pobřeží Afriky, právě v místech, kde rovník přetíná tento světadíl. Rozlohou je Keňa čtyřikrát větší, než naše republika (582.646 km2), ale obyvatel má jen necelých devět miliónů. Z nich převážnou část tvoří bantuští černoši, hlavně Kikujové, pak Kambové, Niloti, pověstní Masajové a z části Somálci. Kromě černochů žije v Keni necelých dvě stě tisíc Indů a několik desítek tisíc Arabů a Evropanů. 

Hlavním městem Keni je Nairobi, které má něco přes čtvrt miliónu stálých obyvatel a je nejen politickým, ale i hospodářským a kulturním centrem země. Dalším významným městem je Mombasa, důležitý přístav se stopadesáti tisíci obyvateli. Tímto přístavem proudí vývoz kávy, čaje, sisalu, třísloviny a různých minerálních surovin, a odtud vede důležitá železnice do vnitrozemí. 

Keňa je převážně zemědělská země a až do doby, kdy vtrhli do Afriky evropští kolonialisté, keňský lid svobodně obdělával svou půdu. Nájezdům Portugalců v 17. století se obyvatelé Keni ještě ubránili, ale koncem 19. století si Angličané vynutili právo na keňské pobřeží, kde založili přístav Mombasu a r. 1920 vyhlásili Keňu za britskou kolonii. Teprve roku 1962 se obyvatelé Keni za vedení Jomo Kenyatty domohli samostatného řízení své země. 

V tomto kotoučku poznáte hlavní město Keni, Nairobi. Pohledy na krásy keňské země a její bohatství zvěře obsahuje kotouček Keňa II. 

 

K obrázkům: 

1. Keňská step, která pokrývá většinu náhorní planiny této země. Je porostlá travou, která se zazelená jen v době dešťů, bodlinatými křovinami a skupinami akácií, stromů typických pro africkou step. 

2. Nairobi, hlavní město Keni, kde žije vedle původních obyvatel též nejvíc cizinců. Střed města má moderní ráz a jen palmy a jiné tropické stromy připomínají Afriku. 

3. V obchodní čtvrti Nairobi jsou evropsky zařízené obchody, kde i zboží je většinou evropského rázu. 

4. Domorodé zboží, na příklad vkusné a praktické košíky všech tvarů se prodávají hlavně na tržišti. 

5. Nairobi má i rozsáhlou krytou tržnici, kde se prodává zelenina, ovoce, květiny, potraviny i drobné spotřební zboží. 

6. Nairobi je i kulturním centrem Keni. Na snímku je pozoruhodná budova keňské university. 

7. Před neméně originální budovou universitní knihovny je fontána s plastikou představující gazely. 

Home