Detail anglicky Guinea II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 098-002
Země Guinea
Světadíl Afrika
Foto Jiří Šabacký
Výr.číslo Q-05-61211
Žánr Státy
Obrázky
Pictures
1. Tabulová hora
2. Domorodá chýše
3. Sklizeň rýže
4. Řezbář
5. Lianový most
6. Vodopád Kinkon
7. Rybář
Doprovodný text

098-002 GUINEA II. 

V doprovodu k stereokotoučku Guinea I jsme se dověděli, že tato mladá republika leží v západním cípu Afriky, že je asi dvakrát tak veliká jako ČSSR a má necelé tři milióny obyvatel. Stereokotouček Guinea II nám ukáže vnitrozemí této zajímavé a malebné země. 

Guinea leží v tropickém pásmu jen málo severně nad rovníkem; skoro jejím středem probíhá desátá rovnoběžka severní šířky. Ze západu omývá Guineu Atlantský oceán jehož pobřeží lemují stále zelené roviny. Zbytek země tvoří rozsáhlá náhorní planina a hory z nichž nejvyšší dosahuje pres tisíc osm set metrů. Guinea má poměrně značný počet řek které v oblastech kde opouštějí náhorní planinu, tvoří mohutné peřeje a krásné vodopády. V guinejských horách pramení též pověstná řeka Niger. Podnebí je v Guineji horké a vlhké, zvláště v níže položených částech země; někde prší až desetkrát víc než u nás. Díky vláze a úrodné půdě, daří se v Guineji tropickým plodinám a ovoci; pro domácí potřebu se pěstuje rýže, proso, arašídy, maniok, batáty, mango a jiné na vývoz ananasy, banány, káva, citrony a palmová olejnatá jádra. 

Značná část Guineje je pokryta pralesy, kde rostou i některá vzácná dřeva jako např eben a mahagon. A jsou v Guineji též kraje ještě zcela panenské, zvláště v oblastech hlubokých pralesu, kam noha Evropana dosud nevkročila. Tam žijí dosud volně sloni, hroši krokodýli různé druhy opic, leopardi, antilopy a mnoho jiných druhů afrických zvířat. 

Život v guinejských městech jako jsou Konakry, Kankan, Mamu, Kindia a jiné se postupně modernizuje, ale odlehlý venkov žije stále ještě svým původním, tradičním životem. 

 

K obrázkům: 

1. Tabulová hora v přímořské krajině poblíž města Forecaria. 

2. Domorodá chýše guinejského zemědělce; stojí nejčastěji přímo uprostřed polí, na kterých se pěstuje maniok, batáty, arašídy aj. V pozadí snímku je vidět banánovou plantáž. 

3. Sklizeň rýže v kraji Siguiri. Aby nepřišlo ani zrnko nazmar, užínají se klasy srpem. 

4. Řezbář; na guinejském venkově se stále ještě s oblibou používá dřevěného náčiní. 

5. Visutý most přes řeku Diani; celý most je spleten z lian. 

6. Vodopád Kinkon v horách Fouta Djallon. 

7. Rybář v kraji Boké. Guinejské vody jsou bohaté na ryby, které tvoří důležitou složku guinejského jídelníčku. 

Home