Detail anglicky Káhira
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 082-006
Země Egypt
Světadíl Afrika
Foto Josef Hájek
Výr.číslo Q-06-61345
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Moderní Káhira
3. Tutanchamón
4. Před Alabastrovou mešitou
5. Alabastrová mešita
6. Nádvoří mešity
7. Cheopsova pyramida
Doprovodný text

082-006 KÁHIRA 

V místech, kde se Nil, nejdelší řeka světa počíná dělit v deltu, rozrostla se před tisíci lety Káhira, hlavní město Sjednocené arabské republiky - Egypta. Pro svou výhodnou polohu stala se hned od svého vzniku obchodním střediskem Egypta a brzy na to i jeho politicky správním hlavním městem. Toto postavení zachovala si Káhira podnes, a navíc je i kulturním a náboženským centrem země a celého arabského světa, je sídlem presidenta SAR Gamála Násira, vlády a dvou universit; muslimská universita Al-Azhar, založená roku 988, hraje významnou roli v celosvětovém muslimském hnutí a je pýchou Káhiry. Další chloubou Káhiry je egyptologické muzeum, v němž jsou uloženy nesmírné poklady staroegyptské kultury. Mezi káhirskými historickými ústavy je od roku 1959 též Československý egyptologický ústav University Karlovy. 

Ve výstavbě Káhiry se prolíná několik epoch z pestré minulosti Egypta; vedle historických budov z prvých staletí existence Káhiry, jsou tu koloniální stavby z období britského panství nad Egyptem, a v poslední době se stále více projevuje moderní výstavba soudobá, úměrná významu svobodného Egypta našich dnů. 

Káhira roste rychlým tempem; za posledních deset let jí přibylo téměř půl miliónu obyvatel. Má už více než 3,350.000 obyvatel a stala se tak největším městem celého afrického kontinentu. Roste její průmysl, hlavně zpracování textilu a výroba cigaret, vzmáhá se její zahraniční obchod, na kterém se značnou měrou podílí i naše republika. 

Káhiře se říkalo město sta mešit; tento přívlastek jí patří i dnes. Navíc je však Káhira hlavním městem SAR a centrem staroegyptské kultury. 

 

K obrázkům: 

1. Celkový pohled na Káhiru upoutává svou mnohotvárností. Vedle monumentálních budov, hlavně náboženského rázu, probleskují moderní stavby, potvrzující, že se vývoj Káhiry nezastavil. 

2. Pohled z parkového nádvoří egyptologického muzea na moderní výškové budovy, v nichž jsou reprezentativní úřadovny zahraničních leteckých společností. Káhira je důležitou leteckou křižovatkou. 

3. Tutanchamónova schránka, jeden z nejvzácnějších pokladů egyptologického muzea v Káhiře. Tutanchamón vládl Egyptu téměř před třemi a půl tisíci lety. 

4. Prostranství před Alabastrovou mešitou. Vnější ráz muslimské architektury je strohý, většinou bez ozdob; tím ozdobnější a krásnější jsou interiéry. 

5. Alabastrová mešita Mohameda Alího, který vládl Egyptu v první polovině 19. století. Mešitu dostavěl r. 1857 řecký architekt Júsuf Boschna. 

6. Nádvoří Alabastrové mešity s arkádami; znalci tvrdí, že Alabastrová mešita patří k nejkrásnějším muslimským chrámům světa. 

7. Nejoblíbenějším výletním místem z Káhiry je Gíza, kde je nejmonumentálnější náhrobek světa a všech dob: Cheopsova pyramida. 

Home