Detail anglicky Dakar
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 082-002
Země Senegal
Světadíl Afrika
Foto ?
Výr.číslo Q-05-51051
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Pobřeží Atlantiku
2. Administrativní palác
3. Vládní budova
4. Náměstí Nezávislosti
5. Obytný dům
6. Odpočívající dokaři
7. V přístavu
Doprovodný text

082-002 DAKAR (Senegal) 

Na jih od stejnojmenné řeky se v západní Africe nachází republika Senegal o rozloze téměř 200 tisíc km2 a s 2,5 mil. obyvatel. Její západní hranici tvoří Atlantický oceán. Dále Senegal sousedí s Mauretanií, s Maliskou republikou, s Quineou a s Gambií. 

Přestože Senegal náleží k hospodářsky nejrozvinutějším zemím západní Afriky, je životní úroveň jeho obyvatelstva velmi nízká. Většina obyvatel je negramotná, ještě ve školním roce 1959/60 chodilo do školy necelých 22 % dětí školního věku. Zdravotnických středisek a nemocnic je velmi málo a venkov zůstává prakticky bez lékařské péče. 

Senegal byl nejstarší francouzskou kolonií. V polovině 17. století obsadili Francouzi ústí řeky Senegalu a založili Senegalskou obchodní společnost, která měla do roku 1766 monopolní právo na všechen obchod v Senegalu včetně obchodu s otroky. V roce 1895 se stal Senegal součástí velkého koloniálního útvaru tzv. Francouzské západní Afriky. V postavení kolonie zůstal až do 20. srpna 1960, kdy vznikla samostatná republika Senegal. 

I po osamostatnění zůstává Senegal hospodářsky těsně spjat s Francií. Převážná část z 50 tis. Evropanů, žijících v Senegalu, jsou Francouzi, kteří zde zabezpečují hospodářské zájmy francouzských společností, především v těžbě přírodního bohatství země. Ačkoliv je Senegal zemí zemědělskou, v níž se pěstují zejména arašídy, existuje zde i značně rozsáhlý průmysl těžební na fosfáty, sůl, zlato i titan. 

Dakar, hlavní město Senegalu, byl významným politickým a hospodářským centrem již v minulém století jako hlavní město Francouzské západní Afriky. Nyní je hlavním městem republiky, sídlem presidenta a vlády. 

 

Text k obrázkům: 

1. Pobřeží Atlantiku. Dakar je položen na nejzápadnějším výběžku afrického kontinentu, s krásným pobřežím Atlantického oceánu a s poměrně příjemnými klimatickými podmínkami. 

2. Administrativní palác. Většina budov v centru města je postavena v moderní architektuře, zejména budovy vládní, k nimž náleží i budova na snímku, ale i budovy bank, zahraničních obchodních společností a některé obytné domy a vily cizinců a bohatých domorodců. 

3. Vládní budova. Nad pobřežím Atlantiku stojí budova předsednictva vlády. Vchod hlídají atraktivně uniformovaní strážní. 

4. Náměstí Nezávislosti. Prostorné náměstí, tvořené moderní architekturou bank a obchodních společností nese název náměstí Nezávislosti. Zde ústí hlavní třídy Dakaru s čilým dopravním a pouličním ruchem. 

5. Obytný dům. V tiché čtvrti Dakaru lze nalézt řadu moderních, výstavných obytných domů vilového typu pro zámožné třídy obyvatelů města. 

6. Odpočívající dokaři. V živém a velkém dakarském přístavu pracují stovky přístavních dělníků, jejichž životní úroveň ostře kontrastuje s výstavností města. 

7. V přístavu. Desítky zámořských lodí kotví v dakarském přístavu, který je jedním z nejmodernějších v Africe a jehož velikost a výhodná poloha jej řadí mezi přístavy nejvýznamnější. 

Home