Detail anglicky New York I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 062-010
Země USA
Světadíl Amerika
Foto Jan Špáta
Výr.číslo Q-05-61694
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Mezi mrakodrapy
2. Empir State Building
3. Pohled z E. S. B.
4. Broadway
5. Ve stínu mrakodrapů
6. Manhattan
7. Avenues a streets
Doprovodný text

062-010 USA - NEW YORK I 

Hned v úvodu vyprávění o New Yorku si připomeňme, že New York je největší město světa. Soutěžit s ním může jen Tokio a někdy bude dost těžké říci, které z těchto měst je právě větší. Tokio se rozběhlo do větší plochy, New York je stěsnán na plochu mnohem menší a má i s předměstími kolem 15 miliónů obyvatel. 

Historie New Yorku je krátká. Jen málo před třemi sty lety se na jeho místě proháněli Indiáni. Od nich koupil roku 1624 kus jejich pozemku - byl to ostrůvek s indiánským jménem Manhattan - jakýsi Holanďan a založil tam osadu, které dal jméno Nový Amsterodam. Ale už za čtyřicet let zabrali vzrůstající osadu i s okolím Angličané a nazvali ji podle svého vévody York a toto jméno už rychle rostoucímu městu zůstalo. Ale Angličané je musili koncem 18. století opustit, a York, od této doby jako Nový York se stal na čas dokonce hlavním městem Spojených států severoamerických. 

Do našich dnů se New York rozložil do plochy 816 km2, má pět čtvrtí, z nichž nejznámější jsou už zmíněný Manhattan a Brooklyn. Přehlédnout tak velké město je možné jen z letadla nebo z mrakodrapu. K tomu druhému je v New Yorku dostatek příležitostí. Je tam na sto mrakodrapů. Největší z nich, Empire State Building, budova vysoká 380 m, má 85 pater a nesčetný počet místností, většinou úřadoven federální správy USA. V nejvyšším patře je rozhledna, ze které je možno pozorovat New York doslovně z ptačí perspektivy. 

Hned na první pohled je patrný rozdíl ve výstavbě New Yorku od starých evropských měst; jeho ulice jsou většinou přímé, i když běží některé do dálky i desítek kilometrů, a s příčnými ulicemi se protínají v pravých úhlech. Ulice směřující od východu k západu jsou Avenues, příčné Streets. Jsou pravidelně očíslovány a orientace v nich je poměrně snadná. 

A nyní se rozhlédněme po New Yorku prostřednictvím obrázků stereokotoučku. 

 

K obrázkům: 

1. Bílá věž Empire State Buildingu, na níž je kromě rozhledny též rozhlasová a televizní anténa, je nejvyšší bod New Yorku (380 m). 

2. V budově Empire State Buildingu jsou úřadovny některých oddělení federální správy USA, ve kterých je zaměstnáno na 25.000 osob. 

3. Pohled z rozhledny Empire State Buildingu na jižní část čtvrti Manhattanu. 

4. Pověstná Broadway, nejrušnější ulice New Yorku. Je dlouhá 8 km a protíná celý ostrov Manhattan. 

5. Do některých ulic New Yorku nevstoupí po celý rok slunce - rub mrakodrapové architektury. 

6. Ostrov Manhattan je jen 22 km dlouhý a asi 3,5 km široký; proto domy na něm musily vyrůstat do výšky. - Za tento ostrov dal prý Holanďan Petr Minuit Indiánům 20 zlatých, což odpovídá dnešním asi dvaceti dolarům. 

7. Snímek, který názorně ukazuje pravoúhlé křížení newyorských ulic: podélné, vedoucí od východu k západu, jsou Avenues; příčné Streets. 

 

Doporučujeme ještě stereokotoučky New York II. a III., se snímky newyorských ulic v noci, Čínské čtvrti a Central Parku. 

Home