Detail anglicky Boka Kotorská
Detail
Označení 048-004
Země Jugoslávie
Světadíl Evropa
Foto Emil Bártek
Výr.číslo Q-05-51077
Žánr Oblasti
Obrázky
Pictures
1. Toplanská zátoka
2. Ústí Boky kotorské
3. Malini
4. Město Tivat
5. Ostrovní kostel
6. Prčanj
7. Kotor
Doprovodný text

048-004 BOKA KOTORSKÁ 

V nejjižnější části jugoslávského pobřeží vytvořilo Jaderské moře těsně uzavřený záliv Boku Kotorskou. Tvoří ji tři zátoky, vzájemně spojené průlivy, a ze všech stran ji obklopují vysoké hory, jichž hřebeny sahají hluboko do vnitrozemí. 

Na březích Boky Kotorské je několik malebných měst a městeček, obklopených bujnou jižní vegetací. Díky půvabnému prostředí, vlídnosti domácích lidí a příjemnému podnebí, které je stejné jako na francouzské riviéře, hostí Boka Kotorská stále víc a víc návštěvníků z mnoha zemí. 

Nám, Čechoslovákům, připomíná Boka Kotorská i významnou událost, ke které zde došlo za první světové války. Tehdy se vzbouřila zdejší vojenská posádka proti rakousko-uherské soldatesce, a na této vzpouře se významným způsobem podíleli též českoslovenští příslušníci. 

Nejkrásnější pohledy na Boku Kotorskou se otevírají ze zákrutů silnice, která se v mnoha serpentinách šplhá přes horu Lovčen do vnitrozemí, a poutník se jen nerad loučí s tímto malebným koutem Jugoslávie. 

 

K jednotlivým obrázkům (foto Emil Bártek): 

1. Průhled branou v městě Herceg Novi na Toplanskou zátoku. 

2. Pohled na ústí, které spojuje Boku Kotorskou s mořem; ústí je široké necelých 1.300 metrů. 

3. Malini, jedno z půvabných městeček na pobřeží zátoky. 

4. Město Tivat, které se v poslední době stalo střediskem turistů, hlavně z Francie. 

5. Obyvatelé městečka Pestaru vozili po léta kamení z hor a házeli je do moře, až vznikly ostrůvky. Na nich pak vybudovali kostelíky, které je vidět v pozadí obrázku. 

6. Prčanj, kde si dříve benátští boháči stavěli i chrámy; dnes je Prčanj vyhledávaným letoviskem milovníků slunce a vody. 

7. Největším městem zátoky je sám Kotor s pěti tisíci obyvatel. Má množství památek a muzeum, kde jsou též upomínky na slavnou vojenskou vzpouru. 

Home