Detail anglicky Konstanca II - katedrála
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 046-029
Země Rumunsko
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Památky
Obrázky
Pictures
1. Katedrála
2. Vstup
3. Interiér
4. Stropní malba
5. Lustry
6. Nástěnné malby
7. Kupole
Doprovodný text

046-029 KONSTANCA II - Katedrála - Rumunsko 

Do Konstance se od nás jezdí hlavně na rekreaci, protože v jejím okolí je krásná mořská pláž, která umožňuje příjemné a bezpečné koupání ve vodách Černého moře. A možná, že to byla právě tato pláž, ale jistě i nedaleká mořská zátoka, tvořící přirozený přístav, co přimělo už před více než dvěma tisíci lety Řeky, aby tu vybudovali osadu. Pojmenovali ji Tomis, osada se slibně rozvíjela, ale řeckou dlouho nezůstala. Obsadili ji Římané a vybudovali poblíž bohaté město s nádhernými budovami a na počest tehdejšího císaře Konstantina přejmenovali Tomis na Constantu. 

Těžko lze odhadnout, jak by Konstanca vypadala dnes, nebýt válek; jistě by však bylo zajímavé, prožívat rekreaci v městě s honosnými římskými paláci, většinou z mramoru. Ale bohatá Konstanca na sebe přímo lákala tehdejší válečníky a tak již v 6. století vyloupili a téměř zničili Avaři a o osm set let později ji obsadili Turci. Jak se střídali vládci Konstancy, tak se měnilo i náboženství jejich obyvatel a s ním i chrámové stavby. Řekové měli v Tomisu malý chrám k poctě boha Apolla. Římané vybudovali v Konstance nádherný chrám svým bohům. Avaři zničili všechno, tedy i chrámy a nepostavili nic. Turci si vybudovali mešitu s minaretem, a Rumuni, když se stali pány Konstancy, postavili koncem 19. století pravoslavnou katedrálu, která zdobí Konstancu podnes. 

Budova konstancké katedrály není tedy příliš stará. Je vybudována v typickém byzantském slohu a její výzdoba, zvláště interiérů, přímo hýří nádherou vpravdě byzantskou. Stojí proto za zhlédnutí. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Pro barvu fasády byzanských chrámů je typické střídání světlého a tmavšího okru. 

2. Byzantský sloh převzal řadu prvků z řeckých chrámových staveb, na příklad sloupy, které zdobí vchod do katedrály. 

3. Interiéry byzantských pravoslavných chrámů přímo hýří zdobením. Stěny pokrývají obrazy a ornamenty, podlahu kryjí koberce. 

4. Stropy tvoří freskové malby, zobrazující náboženské postavy. 

5. Se stropu visí bohatě zdobené lustry a lucerny. 

6. Stěny chrámu pokrývají obrazy svatých i celých biblických výjevů. 

7. Ukázkou umění byzantských stavitelů je vznosná kopule konstancké katedrály. 

Home