Detail anglicky Lazienky
Detail
Označení 046-019
Země Polsko
Světadíl Evropa
Foto Jaroslav Novotný
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Památky
Obrázky
Pictures
1. Průčelí paláce
2. Můstek
3. Královské komnaty
4. Krb
5. Taneční sál
6. Zadní trakt
7. Frederyk Chopin
Doprovodný text

046-019 LAZIENKY - Polsko 

Až si ve Varšavě prohlédnete Staré Město s jeho útulným rynkem, až se projdete kolem starobylých paláců na Krakovském předměstí, proderete se velkoměstským ruchem Maršálkovské třídy a Jerozolimských alejí, pak se dejte vynést zdviží na ochoz nejvyšší věže Paláce kultury a nauky a zadívejte se jižním směrem. Tam leží Lazienky, nejkrásnější park Varšavy a snad celého Polska. 

Lazienky vznikly v 18. století na pokyn krále Stanislava Augusta Poniatowského, aby tvořily rámec jeho letní residence, obklopené vodou umělého jezera; proto se tomuto půvabnému sídlu říká také Palác na vodě. V parku Lazienky jsou kromě královského paláce ještě jiné zajímavosti: botanická zahrada, oranžerie, divadlo, monumentální pomník největšího polského hudebního skladatele a pianisty Fryderyka Chopina a bezpočet tichých zákoutí ve stínu stoletých stromů, kde si poutník, nasycen bohatstvím dojmů z Varšavy, může v tichu a klidu odpočinout. 

Nejkrásnějším klenotem Lazienek je však zmíněná královská residence. A přesto nechybělo mnoho k úplnému zničení vší té krásy. Bylo to za druhé světové války, kdy Varšavu obklopovali hitlerovci a usadili se i v Lazienkovském paláci. Pak začali válku prohrávat, Varšavu musili vyklidit a musili opustit i Lazienky. Před tím však navrtali do základů a stěn královského paláce na tisíc děr pro třaskaviny - ale položit nálože už nestačili. V překotném ústupu a v zběsilé zuřivosti polili vše v paláci hořlavinou a zapálili. - Dnes však není v Lazienkovském paláci po nacistickém vandalství ani stopy. V údivu procházejí návštěvníci nádhernými sály a komnatami a jsou na rozpacích, mají-li víc obdivovat původní tvůrce Lazienského paláce, nebo obětavost těch, kteří dokázali vrátit Lazienkám jejich nevšední krásu. 

 

K obrázkům (foto Jaroslav Novotný): 

1. Lazienkovský palác byl vybudován koncem 18. století v klasicistním slohu podle plánů architekta Dominika Merliniho. 

2. Voda umělého jezera obklopuje Lazienkovský palác ze všech stran a cesty k paláci vedou přes klenuté můstky, zdobené sloupy. 

3. Královské komnaty jsou po požáru v původním stavu; nástěnné malby, nábytek, dokonce i vzory na parketách, zkrátka vše bylo obnoveno přesně podle zachovaných fotografií. 

4. Krby v jednotlivých komnatách jsou většinou uměleckými díly; některé krby jsou vytesány z bílého nebo barevného mramoru. 

5. K největším prostorám Lazienkovského paláce patří tak zvaná Sala balova, taneční síň, kde jsou soustředěna významná umělecká díla malířská a sochařská. 

6. Zadní trakt Lazienkovského paláce zdobí sloupy a alegorické sochy. V popředí je nástupiště, u kterého přistávaly loďky k projížďce po jezeře. 

7. Pomník velkého hudebního skladatele a klavírního virtuóza Fryderyka Chopina (1810-1849), obklopený květinovými záhony Lazienkovského parku. 

Home