Detail anglicky Florencie I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 046-009
Země Itálie
Světadíl Evropa
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Q-05-71139
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Ponto Vecchio
2. Dóm Santa Maria
3. Dóm a Campanila
4. Piazza Unita Italiana
5. Piazza Della Signoria
6. Piazza Michelangelo
7. Galeria Uffizia
Doprovodný text

046-009 FLORENCIE I - Itálie 

Florencie - italsky Firenze - je vyhledávaným cílem turistů a hlavně milovníků výtvarného umění z celého světa, pro množství překrásných stavebních památek a pro světoznámé sbírky uměleckých pokladů. Florencie byla založena dávno před naším letopočtem a patřila se svým okolím k nejvýznamnějším římským provinciím. Koncem 11. století se stala samostatným městem a často stála v čele politického, hospodářského a hlavně kulturního dění celé Itálie. 

Největšího rozkvětu dosáhla Florencie za vlády pověstného patricijského rodu Medici; tento rod vládl Florencii s přestávkami téměř celá tři století (1434-1737). Příslušníci tohoto rodu rozuměli obchodu, jejich bankovní dům byl nejbohatší v celé tehdejší Evropě, i umění. Za jejich vlády vznikly ve Florencii nejkrásnější stavby i nejslavnější umělecká díla. Z umělců, tvořících ve Florencii, je třeba jmenovat alespoň básníka Danteho, autora slavné Božské komedie (1307-21), sochaře Michelangela a malíře Raffaela. 

Po vymření rodu Medici přešla Florencie na čas pod vládu Habsburků, ale v druhé polovině 19. století byla, i když jen na krátkou dobu, dokonce hlavním městem Italského království (1864-71). 

Dnes je Florencie hlavním městem stejnojmenné provincie, má universitu a řadu dalších vysokých, hlavně uměleckých škol a dobře rozvinutý průmysl; vyrábí se tu např. kožená galanterie, keramika, stroje, textil a různé chemické výrobky. Ale věhlas tohoto téměř půlmiliónového města spočívá hlavně v jeho kulturním postavení a na jeho uměleckých pokladech, na které je bohatší, než jiná, třeba větší italská města. 

Florencie leží na nevelké řece jménem Arno, která stéká ze západních svahů Apenin a vlévá se do Ligurského moře. Roku 1966 postihly povodí této řeky silné dlouhotrvající deště, řeka se rozvodnila a nesmírné spousty vod a bahna zavalily město, vnikly do příbytků i do starobylých paláců a muzeí a způsobily v nich velmi vážné škody. Celý kulturní svět tehdy zatrnul a odborníci mnoha zemí se sjeli do Florencie, aby pomáhali při záchraně uměleckých pokladů. Významnou měrou se těchto prací zúčastnili i odborníci z ČSSR. 

Na štěstí vzácné stavební památky Florencie zůstaly zachovány a můžete se potěšit pohledem na ně na našich obrázcích. 

 

K obrázkům (foto inž. I. Hlaváček): 

1. Ponte Vecchio, most ze 14. století, klenoucí se přes řeku Arno. Most je zajímavý tím, že je obydlen; zvláště je na něm mnoho dílen a obchůdků florentinských zlatníků. 

2. Dóm Santa Maria del Fiore ze 13. a 14. století tvoří střed Florencie. Je zbudován v goticko-florentinském slohu a jeho světlé zdi odrážejí světlo i do okolních úzkých uliček. 

3. Campanila, věž, která svou výškou a štíhlostí kontrastuje s mohutnou a rozložitou stavbou dómu. Říká se jí též "věž zvonů". 

4. Piazza Unita Italiana (náměstí italské jednoty), v pozadí chrám Santa Maria Novella. Chrám je součástí dominikánského kláštera a pochází z konce 13. a počátku 14. století. 

5. Neptunovo sousoší na náměstí Della Signoria, jedna z nejznámějších početných plastik Florencie. 

6. Piazza Michelangelo - náměstí sochaře Michelangela, které zdobí jedna ze soch tohoto slavného umělce. Představuje biblického Davida a byla vytvořena r. 1503. 

7. Palác Uffizi, jedna z největších a nejslavnějších galerií světa, ve které je shromážděno mnoho obrazů a soch klasického umění. V pozazdí monumentální stavba Palazzo Vecchio, bývalý parlament florentinského státu. 

Home