Detail anglicky Schönbrunn
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 046-007
Země Rakousko
Světadíl Evropa
Foto Mirko Křen
Výr.číslo Q-05-61592
Žánr Hrady a zámky
Obrázky
Pictures
1. Vstupní brána
2. Květinová výzdoba
3. Fontána
4. Zámek od fontány
5. Zámek
6. Pohled z Glorietty
7. Zámek v noci
Doprovodný text

046-007 Rakousko - SCHÖNBRUNN 

Do Rakouska, žijícího dnes převážně z cizineckého ruchu, se jezdí snad ze všech končin světa. Magnetem, přitahujícím zájem turistů není jen zasněžená krása alpských velikánů, ale také Vídeň, historické velkoměsto, věčně naplněné podivuhodnou atmosférou, jaká je vlastní právě jen Vídni. 

Mezi početné zajímavosti Vídně patří též Schönbrunn, kam Vídeňáci zavedou každého svého hosta. Tato bývalá letní residence panovnického rodu Habsburků byla započata r. 1696 podle plánu vynikajícího rakouského barokního architekta a sochaře J. B. Fischera z Erlachu, ale v polovině 18. století byla přizpůsobena módním požadavkům tehdejší doby italským architektem N. Picassim. Nynější podobu a uspořádání si Schönbrunn zachovává z doby vlády císařovny Marie Terezie, kdy byl dostavěn. Zámek má dvě křídla a v nich na 1400 místností, z nichž nejpozoruhodnější jsou zrcadlový audienční sál a malá a velká galerie. 

Za panování Habsburků nebyl Schönbrunn jen přechodnou letní residencí; konaly se zde dvorní slavnosti, přijímaly diplomatické návštěvy a často zde probíhala jednání, která ovlivnila běh politického života nejen v rakouské monarchii, ale někdy i v celé Evropě. Tak bylo až do konce první světové války roku 1918, do konce vlády Habsburků. 

Doba Habsburků minula, z Rakouska se stala republika a z Schönbrunnu místo, kam směřují kroky všech, kdož navštíví Vídeň. Jestli jste dosud v Schönbrunnu nebyli, projděte se jím alespoň pohledem na obrázky stereokotoučku. 

 

K obrázkům (foto Mirko Křen): 

1. Brána do Schönbrunnu, kterou kdysi projížděly kočáry panstva. Dnes tudy prochází turisté, aby si prohlédli neodmyslitelnou část Vídně, půvabný Schönbrunn. 

2. Nádherný park, obklopující zámek, byl založen a vybudován na počátku 18. století podle parku francouzských Versailles. V pozadí letohrádek Gloriette. 

3. Půvab parku zvyšují fontány a umělá jezírka, ozdobená sochami ztvárněnými podle antických vzorů. 

4. a 5. Hlavní průčelí schönbrunnského zámku je dlouhé 156 metrů a působí opravdu velkolepým dojmem. 

6. Z letohrádku Gloriette, zbudovaného r. 1775 na vyvýšenině proti zámku, lze přehlédnout nejen park a celý zámek, ale je odtud vidět i značná část samotné Vídně. 

7. Za večerů je Schönbrunn uměle osvětlen a do šumění fontán se někdy ozývá i hudba; v prostorách zámku se pořádají komorní koncerty. 

Home