Detail anglicky Postojenské jeskyně I
Detail
Označení 045-001
Země Jugoslávie
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Q-05-61517
Žánr Jeskyně
Obrázky
Pictures
1. Restaurace
2. Cesta do podzemí
3. Krápníkový chrám
4. Sloupová síň
5. Stalagmity
6. Zbarvené krápníky
7. Barokní sloup
Doprovodný text

045-001 POSTOJENSKÉ JESKYNĚ I 

Jsme pyšní na své krápníkové jeskyně, na barvitou krásu Děmenové a Domice, na něžnou křehkost krápníků zdobících Punkevní jeskyně, ale přesto rádi přiznáváme, že i Postojnská jama, jak Jugoslávci nazývají své podzemní pohádkové království, si zaslouží obdiv a světovou pověst. Vždyť tak zvaný Velký dóm v Postojné je dlouhý 45, široký 35 a vysoký až 28 metrů. 

Původ Postojenských jeskyní je stejný jako našich krasových podzemních prostor; vytvořila je voda ve vápencovém masivu. Po dlouhá tisíciletí vznikala v podzemí celá bludiště rozlehlých prostor a na jejich stropech, stěnách i podlaží vytvořila odkapávající voda nasycená vápencem nesčetné množství krápníků, sloupů, závěsů podobných draperiím a záclonám, kamenným pagodám a vodopádům a nesčetným dalším, někdy přímo pohádkovým útvarům. 

Pro pohodlí návštěvníků vede do hlubin Postojenských jeskyň malý elektrický vláček, který zaveze hosty až do království krápníků. Všechny přístupné prostory, které dnes měří už přes 23 km, jsou důmyslně osvětleny, aby vynikla krása nesčetných stalaktitů, vysících od stropů jeskynních chrámů, staligmitů, týčících se proti nim, kamenných girland a fantastických tvarů, jiskřících v paprscích světel ukryt. reflektorů. 

Na dně nejnižších jeskynních prostor protéká ponorná řeka Pivka a v jejích vodách žije velmi zajímavý druh mloka, tak zvaný macarát jeskynní. Protože se zdržuje stále ve tmě, kde nepotřebuje zrak, zůstávají mu oči pod kůží. Také proti jiným mlokům ztratil ve tmě i barvu a je většinou běložlutý. 

Postojenské jeskyně tvoří celý rozsáhlý komplex a patří k nim i jeskyně Pivka, Černá jeskyně, Otoška a ještě jiné, menší. Ohromné podzemní prostory, divoce rozeklané kaňony a krápníkové útvary jsou též v tak zvaných Škocjanských jeskyních, ležících jihozápadně od Postojné. A těm, kdož se zajímají hloub o tajemství podzemí a jeskynního života, přijde vhod i prohlídka sbírek institutu Slovinské akademie věd pro výzkum krasových jeskyň. 

Postojenské jeskyně byly zpřístupněny veřejnosti před 150 lety a za uplynulou dobu je navštívilo více než šest miliónů obdivovatelů. Přesvědčte se z našich obrázků, že si tak velkou pozornost opravdu zaslouží. 

Až budete hledat Postojnou na mapě Jugoslávie, najdete ji přibližně na půl cesty mezi Lublaní a Rijekou. A zajímáte-li se o Jugoslávii podrobněji, doporučujem Vám zhlédnout ještě stereokotoučky RIJEKA, DUBROVNÍK, MAKARSKÁ, BOKA KOTORSKÁ a samozřejmě též BĚLEHRAD, a konečně kotouček o jednom z nejpůvabnějších míst Jugoslávie, PLITVICKÁ JEZERA, kde se filmoval Poklad na Stříbrném jezeře. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Restaurace u vchodu do jeskyň. 

2. Uměle vybudovaný chodníček pro návštěvníky. 

3. Některé podzemní prostory se podobají chrámům. 

4. Na zemi ležící přeražené sloupy svědčí o bouřlivých epochách ve vývoji jeskyň. 

5. Stalagmity podobající se sochám. 

6. Krápníkové útvary mají různé zabarvení. 

7. Výzdoba některých prostor je přímo pohádková: v popředí mohutný barokní sloup, v pozadí celá skupina sloupů a se stropu visí jiskřící draperie. 

Home