Detail anglicky Hvar I
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 044-027
Země Jugoslávie
Světadíl Evropa
Foto Václav Neužil
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Oblasti
Obrázky
Pictures
1. Město Hvar
2. Arsenál
3. Katedrála
4. Restaurace
5. Pláž
6. Španjol
7. Palmy
Doprovodný text

044-027 HVAR - Jugoslávie 

Ostrov Hvar leží v Jaderském moři, jižně od Splitu, ze kterého je na Hvar asi dvě hodiny plavby parníkem. Je to úzký pruh země, v nejširším místě má 11 km, ale na délku měří skoro 70 km. Kdysi byl tento ostrov celý zalesněn, jak o tom svědčí i jeho bývalé staroslovanské jméno Lesina, ale dnes už je jen část Hvaru porostlá borovicí a křovinami zvanými makije. Jen někde, hlavně na severní straně ostrova Hvaru se daří révě, fíkovníkům a některým aromatickým rostlinám, jako je rozmarýn a levandule, ze kterých se tu vyrábějí vonné oleje. A dík subtropickému klimatu rostou na Hvaru i pomerančovníky a palmy; proto se Hvaru poněkud nadneseně říká "Jadranská Madeira". 

Na Hvaru se dobře daří nejen teplomilným rostlinám, ale i lidem toužícím po slunci a teplu. Meteorologové naměřili, že tu slunce svítí průměrně přes 2700 hodin ročně. Majitelé hvarských hotelů a pensionů jsou si trvalostí slunečního svitu tak jisti, že zaručují slevu 50 % za každý den, kdy prší déle než tři hodiny a za den, kdy je mlha, sníh nebo mráz neplatí host vůbec nic. 

Na ostrově žije na 13.000 obyvatel, kteří se živí pěstováním révy, oliv, fíků, pomerančů, rybolovem a péčí o turisty. Nejnavštěvovanějším místem ostrova je jeho největší město, které nese stejné jméno jako ostrov; jmenuje se také Hvar a patří k nejoblíbenějším jadranským letoviskům vůbec. Leží v západním cípu ostrova, na březích neobyčejně malebné zátoky, chráněné skupinou čtrnácti ostrovů, zvaných Pakleni otoci, česky bychom jim řekli Pekelné ostrovy. 

Hvar býval důležitým strategickým bodem pro plavbu mezi Benátkami a Byzancí. Byl proto chráněn několika pevnůstkami, z nichž nejzachovalejší je tzv. Španjol, podnes shlížející na město s nedalekého návrší. Dnes už kolem Hvaru neplují galéry Benátčanů, ani brigy středomořských pirátů, ale od jara do pozdního podzimu sem parníčky a motorové čluny přivážejí desetitisíce lázeňských hostů a turistů téměř z celého světa. 

 

K obrázkům (foto Václav Neužil): 

1. Pohled na část města Hvaru, malebně rozloženého podél mořské zátoky. V pozadí Pakleni otoci, ostrůvky, chránící Hvar před přílivem a jižními větry. 

2. Hvar byl odedávna důležitým přístavem na námořní cestě mezi Benátkami a východem. Proto měl už od roku 1292 tak zvaný "arsenál"; je to ona budova se širokým vjezdem uprostřed obrázku. 

3. Katedrála sv. Štěpána v pozadí snímku pochází ze 16. století. Na levé straně opět arsenál; v jeho přízemí se ukrývaly válečné lodice a jejich výzbroj. V prvém patře arsenálu je galerie a nejstarší divadlo v jihovýchodní Evropě; bylo založeno už na počátku 17. století. 

4. Restaurace ve stínu palem, kterým se na Hvaru dobře daří, protože i lednová průměrná teplota se pohybuje kolem 10 stupňů Celsia. 

5. Hvarská pláž, zvaná "mramorová". Po pravé straně pláž pro plavce, v pozadí písečná pláž s pozvolným klesáním. 

6. Španjol - Španělská pevnost, vybudovaná k ochraně města a přístavu Karlem V. v polovině 16. stol. Zubatá zeď, sbíhající k přístavu, je i po čtyřech stech letech velmi zachovalá. 

7. Moře bývá na Jadranu všude modré, ale málokde ho lemují tak urostlé palmy, jako právě zde, na Hvaru. 

Home