Detail anglicky Benátky III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-143
Země Itálie
Světadíl Evropa
Foto Jiří Kolín
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Střed Benátek
2. Kanál Della Pieta
3. Ponte di Rialto
4. Chrám sv. Marka
5. Náměstí sv. Marka
6. Dóžecí palác
7. Hodinová věž
Doprovodný text

042-143 BENÁTKY III - Itálie 

Bažinaté laguny v západním cípu Jaderského moře byly nezdravé a těžko přístupné, ale právě to přišlo vhod ilirským Venetům, kteří v polovině 5. století prchali před vše ničícími Huny a usadili se právě tu na několika desítkách ostrovů. Spočátku se jim nevedlo valně, ale koncem 7. století se jednotlivé ostrovní obce spojily v jednu a nazvaly ji Venezia. Jejím nejvyšším představeným byl volený dóže, formálně podléhající Byzanci. 

Staří Čechové říkali Venezii Benátky a často tam zajížděli, hlavně za obchodem, který byl pro Benátčany nesmírným zdrojem příjmů. Měli na svou dobu mohutné loďstvo a ovládali obchod v celém Středomoří. 

Získaného bohatství užívali hlavně na výstavbu a zkrášlení svého města. Aby mohli na lagunách stavět kamenné domy, zaráželi do bažin tisíce a tisíce dubových kmenů dovážených hlavně z Dalmácie a na nich jako na pilotách vybudovali město, kterému se podnes podivuje celý svět. Benátky stojí na 118 ostrovech, rozdělených i spojených ne ulicemi, ale více než stovkou splavných kanálů, takže do většiny domů je tu přístup jen z vody. 

Nejnavštěvovanějším místem Benátek je náměstí sv. Marka se stejnojmenným chrámem a dóžecím palácem a největšímu obdivu se těší monumentální malby, které v 16. století vytvořili největší mistři slavné renesanční benátské malířské školy, Tizian, Veronese a Tintoretto. 

Není na světě druhé město, které by uměleckými poklady, vyjímečnou výstavbou a někdy až dryáčnickou atraktivností přilákalo tolik návštěvníků jako Benátky. Proto měla v celém světě nesmírný ohlas zpráva, že Benátky propadají zkáze. Dubové piloty se sice velmi volně, ale přec jen nezadržitelně drolí, bortí se základy i stěny budov a ničivé stopy zanechává i mořská voda a stálé vlhko. Stovky odborníků z celého světa se radí, jak Benátky zachránit, ale zatím tato perla Jadranu neztratila nic na svém vnějším půvabu, jak dokazují snímky tohoto stereokotoučku. 

 

K obrázkům (foto Jiří Kolín): 

1. Pohled, kterým vítají Benátky návštěvníky, přijíždějící vodní cestou po laguně. Vpravo dóžecí palác, sídlo moci benátské republiky, vlevo Sansoviniho knihovna, v pozadí kampanila, dominanta Benátek. V popředí uprostřed sloup s okřídleným lvem, symbolem Benátek. 

2. Kanál Della Pieta. Kanály jsou hlavní dopravní tepny Benátek pro dopravu osob i zboží. Plaví se po nich všechny běžné dopravní vodní prostředky, od klasických gondol, přes motorové čluny až po malé parníčky, zvané vaporetto. 

3. Ponte di Rialto, největší a nejkrásnější most na kanálu Grande, hlavní vodní tepně Benátek. V jeho obloucích jsou krámky s bohatým výběrem různého zboží pro turistické návštěvníky města. 

4. Průčelí chrámu sv. Marka, patrona Benátek. Původně to byla skromná basilika, která byla několikrát přestavěna a rozšířena. Dnešní její podoba je z poloviny 11. století, kdy byly Benátky na vrcholu své moci. Na výzdobě basiliky se podíleli umělci domácí i zahraniční, hlavně z orientu. 

5. Náměstí sv. Marka, v sezóně místo setkání lidí všech národností, rušné hlaholeni mnoha jazyků a při tom oasa klidu, kterou od přetechnizovaného světa oddělují vody laguny a kanálů. Vlevo portál basiliky sv. Marka. 

6. Vzdušné arkády dóžecího paláce, vrchol staré benátské architektury. Dóžecí palác, středisko benátské reprezentace, vyjadřoval graciosnost i pyšné sebevědomí tehdejších Benátek. 

7. Průhled mezi sochami antických ořů na hodinovou věž, kde odbíjejí čas bronzové postavy dvou obrů. Tyto originální hodiny vytvořil koncem 15. století Moro Coducci. 

Home