Detail anglicky Štýrský Hradec
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-132
Země Rakousko
Světadíl Evropa
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Celkový pohled
2. Schlossberg
3. Hodinová věž
4. Náměstí
5. Kašna
6. Zemský dům
7. Nádraží
Doprovodný text

042-132 ŠTÝRSKÝ HRADEC - Rakousko 

Štýrský Hradec, německy Graz, je po Vídni největší rakouské město: má na 240 000 obyvatel a je hlavním městem rakouské spolkové země Štýrska. Je to průmyslové středisko, kde se vyrábějí motocykly, jízdní kola, vagóny, turbiny, sklo, papír, tužky a jiné. Ze škol je nejvýznamnější štýrská Vysoká škola technická a universita z r. 1586. 

Původně byl Štýrský Hradec slovinský a jeho obyvateli byli Slovinci. Tenkrát se jmenoval Nemški Gradec, což si později německy mluvící obyvatelé zkrátili na Graz (vyslov grac). Přes svůj průmyslový ráz je Štýrský Hradec oblíbeným místem turistů, jako výchozí středisko do Východních Alp i jako starobylé město s mnoha stavebními památkami. 

K nim patří na příklad tak zvaný Landhaus, česky zemský dům, ale ve skutečnosti skupina budov s několika nádvořími. Na jednom z nich je pamětní deska, která připomíná, že v letech 1594-1600 vyučoval na zdejší klášterní škole matematiku slavný hvězdář Johannes Kepler, který pak odtud odešel do Prahy, kde se stal nejprve pomocníkem a později nástupcem císařského astronoma Tycha de Braha. 

Nejpopulárnější stavbou Štýrského Hradce je tak zvaná "Uhrturm", česky hodinová věž. Pochází z poloviny 16. století a už tenkrát na ní byly hodiny se čtyřmi ciferníky, na tehdejší dobu neobvyklých rozměrů, o průměru pět a půl metru. 

 

K obrázkům (foto Ivo Hlaváček): 

1. Štýrský Hradec leží v údolní rovině, kterou protéká řeka Mur. Ze tří stran obklopují město zalesněné výběžky svahů Východních Alp. 

2. Návrší s hradem Schlossberg, jehož obranná zařízení odolávala dlouho všem obležením a byla zbořena až na příkaz Napoleona I. 

3. Typickou a populární stavbou je "Uhrturm", hodinová věž. Kromě hodin je na ní i zvon ze 14. století, kterým se vyzvánělo při popravách. 

4. "U železných vrat" by se česky jmenovalo toto náměstí. Ona vrata už tu dávno nejsou, ale velká kašna a vysoký mariánský sloup. V pozadí je věž farního kostela z počátku 16. století. 

5. Karmelitské náměstí ve staré části města, pod zámeckým návrším. Náměstí, obklopené starorakouskými domy, zdobí sochami obklopená kašna. 

6. Landhaus, česky zemský dům, vybudovaný v polovině 16. století. V popředí část bronzové plastiky nad studnou z konce 16. století. 

7. Štýrský Hradec je důležitou železniční křižovatkou, ze které se rozbíhají trati do pěti směrů. Na snímku je nové moderní nádraží. 

Home