Detail anglicky Bukurešť III
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-117
Země Rumunsko
Světadíl Evropa
Foto Antonín Knedla
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Scinteia
2. Museum
3. Fontána
4. Výstavní pavilón
5. Letiště
6. Atheneum
7. Sjezdový palác
Doprovodný text

042-117 BUKUREŠŤ III 

Když se před druhou světovou válkou říkalo Bukurešti "Paříž Východu", platilo to nejvýš o středu rumunské metropole, o náměstí Palatului a jeho nejbližším okolí; okrajové části Bukurešti, kde bylo několik továren a u nich dělnické obytné čtvrti, měly do velkoměstského rázu daleko. Ale i na většině ulic bylo patrné, že Bukurešť vyrostla jako město řemeslníků a drobných obchodníků a byla až do 18. století místem, kde se konaly významné trhy a kudy probíhalo značné množství zboží mezi západní Evropou a Orientem. Dnes už jen názvy některých ulic připomínají tehdejší slávu bukurešťských řemesel a obchodu. Tak v ulici jménem Lipscani vystavovali své zboží obchodníci z Lipska, v ulici Blanari sídlili kožišníci apod. Nejméně městský ráz měly okrajové čtvrti tehdejší Bukurešti; bez elektrického osvětlení, bez vodovodu a často i bez kanalizace připomínaly spíš vesnici, než hlavní město tehdejšího království. 

Za druhé světové války byla Bukurešť velmi poškozena, ale když se po jejím skončení vůlí a mocí lidu změnilo království v Rumunskou lidovou republiku, změnila se i celá Bukurešť. V poměrně krátké době se do značné míry vyrovnaly rozdíly mezi centrem města a jeho kdysi zaostalými okrajovými oblastmi, kde vyrostly nové, moderní a architektonicky vkusné obytné čtvrti. 

Velmi se změnil i střed Bukurešti. Kolem už zmíněného náměstí Palatului vynikají vedle opravených historických budov též nové stavby, zvláště Sjezdový palác, k nejzajímavějším objektům stále patří bývalé královské sídlo, dnes Muzeum umění, a milovníci starých chrámových památek se mohou v Bukurešti obdivovat rázovitým kostelům jako jsou Curtea Veche z druhé poloviny 16. století, chrám Kretulescu z 18. století a mnoho dalších. 

Před válkou byla Bukurešť napůl "Paříž", napůl vesnice; dnes je skutečnou metropolí své země. 

 

K obrázkům (foto Antonín Knedla): 

1. Scinteia, palác socialistické kultury, který uzavírá parkovou třídu Soseaua Kisselef. 

2. Museum Rumunské socialistické republiky je umístěno v paláci, který byl vybudován ještě v době rumunského království. 

3. Fontána "Miorita", nezvykle řešená soustava vodotrysků, ozdoba jednoho z bukurešťských parků. 

4. Výstavní pavilón, moderně a současně velmi účelně řešená stavba, která tvoří centrum výstavního areálu. 

5. Ústřední budova a řídící věž bukurešťského letiště pro vnitrozemské spoje. 

6. Koncertní síň Atheneum v době pořádání mezinárodního hudebního festivalu. 

7. Sjezdový palác na náměstí Palatului, kde se konají celostátní sjezdy. 

Home