Detail anglicky Toulon
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-108
Země Francie
Světadíl Evropa
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Lanovka
2. Přístav
3. Křižník
4. Námořníci
5. Starý Toulon
6. Stadión
7. Rybáři
Doprovodný text

042-108 TOULON - Francie 

Francie má na pobřeží Středozemního moře dva velké přístavy: Marseille a Toulon (vyslov tulón). V Marseille kotví osobní a nákladní lodi, Toulon je největší francouzský válečný přístav. Za druhé světové války, v listopadu 1942, vyslovoval celý svět jméno Toulonu s hlubokým vzrušením. Tehdy kotvila v toulonském přístavu velká část francouzských válečných lodí. Když Němci Toulon obklíčili z pevniny i od moře, francouzští námořníci většinu svých válečných lodí potopili, protože jen tím mohli zabránit Němcům, aby jich nepoužili proti spojencům Francie a jí samé. Potopili své lodi v úzkých průplavech do jednotlivých částí přístavu a tím vyřadili celý přístav z činnosti. 

V dalším průběhu druhé světové války byl Toulon mnohokrát těžce bombardován a velké části města zcela zničeny. Po válce byl však přistav zbaven potopených vraků, všechna plavební zařízení obnovena a Toulon se znovu stal nejdůležitějším válečným přístavem Francie. A protože některé z válečných lodí, kotvících v toulonském přístavu jsou turistům přístupné, je Toulon přitažlivým cílem a zajímavým doplňkem cesty po francouzské Riviéře. 

Zajímavá je i historie Toulonu. V jeho přirozeném a od moře výborné chráněném přístavu kotvily už před více než dvěma tisíci lety lodi řeckých kolonistů, kteří dali tomuto přístavu jméno Telonion. Později, za vlády Římanů, se jmenoval Telo Martius a byl opevněn. Mnohokrát se o něj bojovalo a stojí za zmínku, že koncem 18. století se v jednom boji o Toulon vyznamenal tehdy ještě mladičký důstojník Napoleon Bonaparte. 

Dnes má Toulon na 175 000 obyvatel, živý obchod rybami a ovocem a z jeho průmyslu je pochopitelně nejdůležitější zbrojařství, vedle hutnictví a chemie. Ze starého Toulonu se po druhé světové válce mnoho nezachovalo, ale stojí za zhlédnutí i nový Toulon, kterému se pro jeho vysoce moderní ráz říká "Super-Toulon". 

 

K obrázkům (foto inž. Ivo Hlaváček): 

1. Toulon leží v malebné zátoce Středozemního moře, na úpatí hory Mont Faron, na kterou vynáší turisty lanovka. 

2. Členitá toulonská zátoka tvoří od pradávna bezpečné přístaviště. V jedné její části je největší válečný přístav Francie. 

3. Část toulonského válečného přístavu, v popředí moderní křižník Jean Bart. 

4. Vysloužilí námořníci zvou nápisem na vývěsní tabuli turisty k projížďce člunem, spojenou s pohledy na válečné lodi v přístavu. 

5. Ze starého Toulonu mnoho po druhé světové válce nezbylo; všude pronikají nové, často supermoderní stavby. 

6. K "Super-Toulonu patří i moderní rozsáhlý sportovní stadión; ale i v "Super-Toulonu" je možno potkat rodinku na jednostopých vozidlech. 

7. A také některá místa v okolí přístavu si zachovala starobylý idylický ráz. 

Home