Detail anglicky Ženeva
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-097
Země Švýcarsko
Světadíl Evropa
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Wilsonovo nábřeží
2. Place Nueve
3. Pont des Bergues
4. Radnice
5. Palác národů
6. Nábřeží
7. Katedrála
Doprovodný text

042-097 ŽENEVA - Švýcarsko 

Ženeva leží v nejzápadnějším cípu Švýcarska na břehu stejnojmenného jezera, v jehož modravých vodách se její nevšední půvaby zrcadlí. Založili ji před více než dvěma tisíci lety Římané a vybrali pro ni místo stejně malebné jako výhodné; leží na křižovatce důležitých dopravních spojů, na kterých po vybudování silničního tunelu pod Mont Blankem nejsou už ani Alpy překážkou. 

Jméno Ženevy znala od 16. století, kdy tu působil významný církevní reformátor Jan Kalvín, celá tehdejší vzdělaná Evropa; po skončení první světové války se stala Ženeva sídlem tak zvané Společnosti národů a tehdy vyslovoval její jméno s velkými nadějemi celý svět. Je pravda, že od doby, kdy Organizace spojených národů opustila Ženevu a zvolila za své hlavní sídlo New York, mezinárodní prestiž Ženevy do určité míry upadla. Ale i potom zůstala v ženevském paláci bývalé SN evropská úřadovna Organisace spojených národů a kromě toho je Ženeva stálým sídlem řady důležitých světových organisací jako Červeného kříže, Mezinárodního úřadu práce a je stále dějištěm významných svět. konferencí. 

Pro nádhernou polohu, malebné okolí a příslovečnou čistotu je Ženeva i velmi oblíbeným cílem turistů a letních hostů. Má pro ně nekonečné vzorně upravené pobřežní promenády, umělecky řešené parky s bohatou květinovou výzdobou, a má i řadu historických staveb, museí a pomníků. Nejkrásnější ozdobou Ženevy je její jezero, které dává současně příležitost ke všem vodním sportům. Konečně je Ženeva východiskem k nesčetným výletům do půvabného okolí i k náročným sportovním túrám do nedalekých výběžků Alp. 

Velikostí je Ženeva mezi švýcarskými městy na třetím místě za Curychem a Basilejí a má na sto osmdesát tisíc obyvatel; je hlavním městem stejnojmenného kantonu a má řadu průmyslových závodů. Zvláště hodinky z Ženevy mají světovou pověst. 

 

K obrázkům (foto inž. Ivo Hlaváček): 

1. Wilsonovo nábřeží na ženevském jezeře, které je téměř sto kilometrů dlouhé a v jehož jižním cípu leží město Ženeva. Jezero je místy hluboké až 300 m a jeho plocha měří 581 km čtverečných. 

2. Place Nueve - Nové náměstí, ohraničené budovami hudební konservatoře, musea a velkého divadla. 

3. Pont des Bergues - most přes řeku Rhonu, která tu vytéká z Ženevského jezera. Nedaleko je ostrůvek s památníkem velkého pedagoga J. J. Rousseaua. 

4. Radnice, jejíž stavba byla založena v 15. století, slouží podnes jako sídlo kantonální vlády. 

5. Palác národů, vybudovaný po první světové válce jako sídlo tehdejší Společnosti národů; dnes jsou v paláci evropské úřadovny Organizace spojených národů. 

6. Nábřeží Du Mont-Blanc s památníkem brunšvikského knížete Karla Fridricha Augusta. 

7. Katedrála sv. Petra, jejíž základy pocházejí z 10. století. Byla významným střediskem protestantského hnutí a v polovině 16. století tu kázal též Jan Kalvín. 

Home