Detail anglicky Ferrara
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-092
Země Itálie
Světadíl Evropa
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Vodní zámek
2. Náměstí
3. Dóm
4. Diamantový palác
5. Radnice
6. Brána
7. Hlavní třída
Doprovodný text

042-092 FERRARA - Itálie 

Ferrara leží mezi Benátkami a Bolognou, v údolí řeky Pádu na starořímské silnici, kterou téměř před tisíci osmi sty lety dal vybudovat římský konsul Emilio Lepido, pro spojení mezi severní a jižní Itálií. Původ Ferrary je prastarý a odedávna byla a je významným a bohatým centrem provincie Emilio, nazvané podle zakladatele zmíněné dopravní tepny. 

Velký rozkvět prožívala Ferrara ve století 15. a následujících dobách, kdy se rozloha města téměř zdvojnásobila. Tehdy prozíraví představitelé města rozhodli přebudovat Ferraru a nahradit křivolaké a úzké ulice středověku širokými a rovnými třídami. Tím Ferrara předběhla ostatní soudobá města a právem si přisuzuje evropské prvenství v moderní komunikační architektuře. V oné době, zvláště za vlády slavného rodu Este, bylo ve Ferraře vybudováno mnoho historicky i umělecky významných staveb, světských i církevních, jako jsou kromě imposantního dómu zajímavý vodní zámek Estensee, palác princezny Marfisy, zámek Ludoviko Moro a zvláště tak zvaný diamantový palác. 

Dnes má Ferrara kolem 150.000 obyvatel a je důležitým střediskem průmyslu a zvláště zemědělství. Její okolí, zavlažované vodami mohutného Pádu, je velmi úrodné a představuje bohatou potravinářskou zásobárnu. Pěstuje se zde kromě téměř všech zemědělských produktů hlavně ovoce, vinná réva, konopí a cukrová řepa; ferrarské cukrovary zásobují cukrem značnou část Itálie. Významné je též zpracování konopí, ze kterého se tu vyrábějí nejen průmyslové tkaniny, ale též umělecky zdobené látky. 

A ještě něčím je Ferrara pověstná: lahodným vínem Soave a sýry, z nichž světoznámý parmazán se dováží i k nám. 

 

K obrázkům (foto inž. Ivo Hlaváček): 

1. Vodní zámek Estensee, chráněný kdysi vodním příkopem, stojí dnes uprostřed města. Je vybudován v renesančním slohu a jeho vnitřní prostory jsou bohatě vyzdobeny uměleckými výtvarnými díly z 16. století. 

2. Trento-Trieste, hlavní náměstí Ferrary. Náměstí vroubí významné budovy; na snímku je po pravé straně boční část dómu a v pozadí starobylá radnice. 

3. Dóm, nejnádhernější stavba Ferrary, pochází z 12. století a je konglomerátem románského a gotického slohu. V pozadí je kampanilla - zvonice, kterou vybudoval Leon Batista Alberti. 

4. Palazzo dei Diamanti - diamantový palác - dostal svůj název podle mramorových stavebních kvádrů, přitesaných do tvaru diamantu. Nyní palác slouží jako obrazárna a museum. 

5. Radnice svou architekturou připomíná spíš středověký hrad, vsazený do středu města. Dobře však zapadá mezi ostatní starobylé budovy Ferrary. 

6. Ferrara, jako všechna středověká města měla své opevnění a ochranné hradby s branami. Tato brána má po přestavbě už jen ozdobné poslání. 

7. Vedle historické vyrůstá i moderní Ferrara se širokými třídami, které lemují architektonicky dokonalé a účelné budovy. 

Home