Detail anglicky Mnichov II
O tomto tématu ve Wikipedii (nové okno)
Detail
Označení 042-087
Země NSR
Světadíl Evropa
Foto Ivo Hlaváček
Výr.číslo Bez popisu
Žánr Města
Obrázky
Pictures
1. Bavaria
2. Radnice
3. Sv. Michal
4. Kašna
5. Tal
6. Maxmilianeum
7. Vítězný oblouk
Doprovodný text

042-087 MNICHOV II - Německá spolková republika 

Mnichov je srdcem Bavorska a kulturním střediskem celého jižního Německa. Býval slavný vysokými školami, zvláště uměleckými, na nichž studovala i řada našich malířů a sochařů, a pověstný přívětivými hospůdkami, kde se popíjelo chvalně známé mnichovské pivo. Ale v letech dvacátých si zvolil Mnichov za své výpadové město Adolf Hitler; roku 1923 došlo v Mnichově k Hitlerově puči a 29. září 1938 vyšel z Mnichova zlověstný diktát, podle kterého byla od naší republiky na čas odtržena část pohraničí. 

Jaký je Mnichov dnes? V jedné čtvrti Mnichova stojí starobylý Vítězný oblouk, který byl na konci druhé světové války silně poškozen; po obnovení byl opatřen významným nápisem: Věnován vítězství, válkou rozbit - nabádá k míru. Věřme, že v duchu tohoto nápisu smýšlí i většina Mnichovanů a rozhlédněme se po tomto historicky významném městě. 

V dnešní době má Mnichov hodně přes milión obyvatel (1,106.000 podle sčítání z r. 1962) a je hlavním městem Bavorska. Světoznámé jsou jeho pivovary i průmyslové závody vyrábějící lokomotivy, obráběcí stroje a elektrotechnická zařízení. Slavné jsou mnichovské obrazárny, rozsáhlá glyptotéka (sbírka soch a plastik) a několik museí. V původním jádru města se zachovala řada historických staveb, ze kterých zvlášť vyniká ze středověku pocházející radnice a několik pamětihodných chrámů. 

A zůstaly vedle rozsáhlých pivnic i starobylé hospůdky a opakují se každoročně i tradiční masopustní rozpustilé průvody a různé národní veselíce, které vábí do Mnichova návštěvníky nejen z okolí, ale z celého Německa i zahraničí. 

 

K obrázkům (foto inž. Ivo Hlaváček): 

1. Socha Bavarie, patronky Bavorska, největší pomník Mnichova, vysoký 30 m. V pozadí je tak zvaná Ruhmeshalle, bavorský Slavín. 

2. Věž nové radnice, před kterou se vždy o 11. hodině shromažďují turisté, aby si poslechli pověstnou zvonkovou hru. Před radnicí je starobylé náměstí zvané Marienplatz, které bývalo ve středověku křižovatkou solných cest a obilní tržnicí. 

3. Kostel sv. Michala pochází z doby renesance a má po katedrále sv. Pavla v Římě největší samonosnou klenbu na světě. 

4. Wittelbachova kašna s mohutně tryskajícími fontánami; sousoší po stranách kašny představují tvořivé i ničivé síly vody. 

5. Tal - jedna ze starobylých částí historického středu Mnichova. V pozadí je část průčelí radnice a typické kopulovité věže dómu nazývaného Frauenkirche. 

6. Rozlehlá budova Maxmilianea nad řekou Isar, kterou dal vybudovat Maxmilian II. pro výchovu vyšších státních úředníků. 

7. Vítězný oblouk na silniční tepně vedoucí k dálnici do Norimberka. 

Home